Yazı Detayı
20 Temmuz 2015 - Pazartesi 10:48
 
Bayram Çok Zamlı Geldi Belki Bundan Güzeldi
Bekir YALÇINKAYA
ekspres.32@hotmail.com
 
 

DİVANENİN TAŞI
Ne hüzün ne gam ile
Bayram geldi zam ile
Harca! bu zam biter mi
Bu yıl çift Bayram ile

Emekliler Emekleyenler Emekledikçe Hatıra Gönüle Gelenler!
Müjdeler olsun..
Haydi yine işiniz iş keyfiniz keyf..
Çok Çalışan Bakan’ımız müjdeyi verdi duydunuz değil mi
Duymamanıza imkân yok.. Çünkü günlerdir Asgarîli Emekli Bağkurlu Tarımcı falan filân diye diye sizlere ve bizlere müjde üstüne müjde vermekteler..
Haberiniz olsun..
Asgarîlisi Emeklilerle aynı denkte bir maaşa kavuşturuluy..
Emekliye emekliye bugüne zar-z gelen bizlere de eyice bir zam var.. an’ı Çankaya’nın Tepesi gibi 4.76 oldu..
Evet..Bu eyice bir zam.. 3’leri 7’lere çıkarmak her babayiğidin kârı değil..
Çalışan Bakan’ımız bunu bayağı bir başardı..
Çok eyice başardı..

Yani..
TV’lerde Şerif’siz Ramazan proğramları yapan Hâcı-Hoca kardeşlerimizin -bazı dedikodulara göre- bir ayda Çene maaşı olarak aldıkları 400 ila 700 bin’e göre vallahi bu zammınız eyice bir zam.. Eyice bir maaş.. Bak gördünüz mü 1000 nerde 10 bin nerde filân demeyin.. Neredeyse milletvekilleriyle deng bir ücrete kavuşturuluyuz..
Şimdi.. Bir de Bahçeli’miz ‘Millet bize muhalefet görevi verdi.. AKParti ile Hükümet kurmam..’ inadına girdi ya bakarsınız AKP-CHP koalisyonu da gerçekleşiverir..
İşte o zaman Kılıçdaroğlu’nun senelik çifte ikramiyesinden Temmuz’a birisi yansıdı mı ehh gülüm damağımıza keten helva.. Ağızlarımız ne tadlanacaktır biline..
Bir yan Çalışan Bakanı’mızın 4.76’sı öte yan Kılıçdaroğlu’na mecbur ayak uyduracak Hükümet’ten bir maaş tutarı ikramiye.. Etti mi katlamalı emekli maaşı.. Mübarek Gaziantep Baklavası.. İçinde cevizi var üstünde kaymağı.. Parmakla parmakla ye..
Bu parmaklama Hocaların 400 bin asgarîsinden bile ballı gelecektir emekliyenlerimize..
Peki bu kadar bol parayla ne yapabilir bu emekliler
Bir kere Bayram arası hiç gitmedikleri Didim’e filân tenezzül etmeyebilir de mübarek zammın çeyreğiyle lüks bir araba alabilir. Öbür çeyreğiyle de Pasapt harcını tamamlarlar ve ver elini Paris’e şöyle ilk defa bu Temmuz’da adam gibi bir tatil yapabilirler..
Belki yolları -belli olmaz- Arizona’ya da Amsterdam’a da Lizbon’a da uzanabilir.. Tıpkı kodaman kitleler gibi bu böyyük zam ile havadan havalara uçabilirler..
İşte yine diyum; o zaman İnsan Haklarının Savunucu ve Avunucu ülkeleri Türkler’in de iyi bir adamdan sayıldıkları hükmüne varırlar.. Sonra vizeli kapıları vizesiz açılır sınırlardan geçilir; Paris’te Şampanya Moskova’da Rakı içilir..
Nasıl olsa cebi kabarık nefsi gubarıklarımız hep böyle yapmıylar mı her Bayram zamanı..
Eeee.. ne de olsa bizde de epey bir zamır Bayram’larda karnaval tipi havalar esmeye başlamadı mı Geleneklerimizi beğenmez İslâm ahlâkımızı kifayetli bulmaz olmadılar mı.. Bayram ne ki deyip bir garib kılıklara bürünerek ve kadınlı-erkekli birbirleriyle sarma-dolma Faşing’ten sapıklıkları Bayram-Seyran yaşamadılar mı Elin Gavur’u Turkhia ülkesine gelirken bizim ensesi kalın imanı yalınlar Sosyetik terfiyi katlamak için bugüne kadar hep gittikleri Avrupa aşkını içlerine nakşetmediler mi
Nakşettiler.. Öyleyse emsâl de önünüzde misâlde.. Nasıl olsa eyi bir zammı da bu Bayram yakalamışken aman ha.. bir iki ay sonraki enflasyonda takılıp zammı-mammı kaybetmeden Avrupa mı Amerika mı olur millet kendilerini hemen dışarıya atabilirler..
Sağolsun büyyyüükleriz bu Bayram eyice bir iş yaptılar..
Vallahi zamladıklarını eyi birer adamdan saydılar..
Sayıldılarki.. Emekliler Emekleyenler Emekledikçe hatıra gönüle gelenler! Fırsat bu fırsat.. Hep birlikte Bayramı eyice geçirebilsinler..
Ben size bir çok tiyo-miyo verdim siz bunların birisini isterseniz mayodan anlayın..
Yallah ya denizlere.. Ya Avrupaî dehlizlere..
Apartma alt komşu-üst komşuyu ziyareti sonraya bırakın.. Denizlerden dehlizlerden döndüğünüzde onları hem ziyaret eder hem de emeklemelik maaşla neler yaptığınızı ballıra ballıra anlatırsınız..
Nasıl olsa her Bayram Apartmanlar size çok soğuk gelmiştir..
Sahillerden biraz sıcaklık getirin ki sizin ısındığınız kadar canı burunlarındaki komşularınız da eyice bir ısınsın..

TEBRİK: Her neyse mesele çok derin..
Neticeye kestirmeden varalım ve diyelim ki; Ey Emekliler Emekleyenler Emekledikçe Hatıra Gönüle Gelenler!
Sabır kilidinizi muhafaza ederek geçireceğiniz Ramazan (-ı Şerif) Bayramı’nızı kutlar sağlık ve selâmet dilerim.. Dua ve selâmlarımla..

 
Etiketler:
Haber Yazılımı