Haber Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 15:52
 
Verilen Sözleri, Vaadleri UNUTUN !
Şarkikaraağaç'a Yapılması planlanan Kapalı Devre Sulama Sistemi RESMEN çıkmaza girdi. İlçemizde ekonomik durgunluk ve işsizlik vatandaşımızın belini bükerken, kurumların ve siyasetin yetersizliği karşısında Şarkikaraağaç Kapalı Devre Sulama sistemini ilçe gündemine getirmeye her zaman ki gibi getirmeye devam ediyoruz.
Gündem Haberi
Verilen Sözleri, Vaadleri UNUTUN !

Isparta'nın Hükümet gündemine soktuğu sulama devriminden Şarkikaraağaç nasibini ne yazık ki alamadı. AK Parti Isparta Milletvekili ve TBMM Plan-Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç'in girişimiyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca yapılan düzenleme kapsamında sulama birlikleri tasfiye edilen yerlerde kapalı sistem rehabilitasyon projeleri uygulaması İl Özel İdaresi katkısı ile DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından uygulama yapılacaktı.

Hükümetin sunduğu ve birlik ortağı çiftçilerin yüzde 10 katılım payı ödemekten kurtulduğu uygulama kapsamında 2 birlik fesih kararı aldı. Akabinde Şarkikaraağaç Sulama Birliği de Fesih kararı almasına rağmen hiç bir yol kat edilemedi. Yıllardır bitmek bilmeyen proje çalışmaları da bir karara bağlanamadı.

Atabey ovasındaki 14 bin hektar alanda modern kapalı sulama sistemine geçiliyor. 90 milyon liralık projeyi dünya bankası karşılıyor. Proje ihaleye çıkmadan önce dünya bankası yetkilileri Atabey'e gelerek, vatandaşların görüş ve önerilerini dinledi.

ATABEY İHALEYE ÇIKILIYOR

Atabey sulama havzası içerisinde bulunan 14 bin hektar arazinin kapalı sulama sistemine geçilmesi için gerekli olan 90 milyon lira ödenek Dünya Bankası kaynaklarından sağlandı. AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi ve Isparta Milletvekili Recep Özel'in girişimleri ile Atabey'e kazandırılan proje önümüzdeki ay ihale edilecek. İhale öncesi de bugün Dünya Bankası yetkilileri Atabey'e gelerek ilçe sakinlerinin görüş ve önerilerini dinledi.‘Dünya Bankası Türkiye Sulama Modernizasyonu Projesi’  kapsamında yapılan toplantıya Dünya Bankası Yöneticileri, Atabey Belediye Başkanı Tevfik Atasoy, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Göktuğ İlker, DSİ görevlileri, Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk ve çok sayıda çiftçi katıldı. DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Göktuğ İlker, kredi anlaşmasının yapıldığını ve ihale sürecinin yapılması sonrasında Atabey ilçesinde 14 bin hektarlık alanın modern kapalı sulama sistemine geçeceğini söyledi.  İlker, “       Bu proje kapsamında önümüzdeki aylarda ihale süreci yapılacak ve önümüzdeki yıl hızlı bir şekilde inşaata gireceğiz. Neden böyle bir kredi anlaşması oldu bu işin aslında bir nakit garantisi altında projenin inşallah eğer hayat geçerse ödenek aksaklığı olmadan hayata geçirilecek projemiz 2012 yılında tamamlandı o günden beri bekliyoruz bu modernizasyon kapsamında 14 bin hektar alanda modern kapalı sulama sistemine geçiyor.

Sulama Birliği çok önce fesh olan Şarkikaraağaç'ta ise durum ovanın rehabilitasyon projesi için İl Özel İdaresi yüzde 10 oranında katkı sunacak. Şarkikaraağaç'ta sulama rehabilitasyon projelerinin uygulamasına yıllar önce başlanmasına rağmen hiç bir sonuç alınamadı.

ŞARKİKARAAĞAÇ BELEDİYESİ TEK TARAFLI FESİH ETTİ

08.01.2019 TARİH VE 82467146-855.01-15752  sayılı kuruluşun borç ve alacaklı konulu yazınızda Bölge Müdürlüğü’nüz hudutları dahilindeki Şarkikaraağaç Sulaması için yatırım bedeli geri ödemelerine ait vadesi gelmiş veya gelecek borçlarınızın takip ve tahsilinden vazgeçildiği ancak bakım onarım kapsamında yapımı tamamlanan veya bakım onarımı devam eden ilerin borç ve taksit ödemelerinin devam ettiği belirtilmektedir.

            Müdürlüğünüz ile imzalanan 12.12.2016 tarih ve 16.06.2017 yürürlük tarihli sözleşme kapsamında müdürlüğünüz tarafından sözleşme gereği tarafımıza  fiili teslimi yapılmamış olduğundan ve fiilen kullanılan ve işleyen bir sulama sistemi ve tesisi bulunmadığından yine 2.12.2016 tarih ve 16.06.2017 yürürlük tarihli sözleşme kapsamında Şarkikaraağaç Belediye Başkanlığı olarak sözleşmenin yürürlük tarihi itibariyle geçmiş borçlardan sorumlu olmadığımızdan yine Şarkikaraağaç Belediye Başkanlığımı’zın2.12.2016 tarih ve 16.06.2017 yürürlük tarihli sözleşme kapsamında yukarıda zikredilen sözleşmenin yürürlük tarihinden önceki döneme dair münfesih olan Şarkikaraağaç Sulama Birliği Başkanlığı’nın borçlardan sorumlu olduğuna dair bir hüküm bulunmadığı ve yukarıda zikredilen sözleşmenin yürürlük tarihinden önceki döneme ilişkin borçlardan sorumlu olmadığına dair Isparta İdare Mahkemesi’nin 2017-2230 Esas ve 2018-1647 Karar numaralı kararı da dikkate alındığında yine belirtilen sözleşme hükümlerine tarafınızca tek taraflı olarak aykırı hareket edilmesi konusunda ısrarcı olunması sebebiyle belirtilen sözleşme tarafımızca Şarkikaraağaç Noterliği 4204 yevmiye numaralı tarafınıza gönderilen fesih bildirimi ile tarafımızca fesih edildi.

Bu nedenle Şarkikaraağaç'a yapılması planlanan Kapalı Devre Sulama Sistemi de muhatap bulunamadığı için tarihe karıştı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Verilen, Sözleri,, Vaadleri, UNUTUN, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı