Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 12:19
 
Şarkikaraağaç'ta Cumhur İttifakı'nda çatlak !
Şarkikaraağaç Belediye Meclisi'ndeki Cumhur İttifakı'nda ilk çatlama yaşandı.
Siyaset Haberi
Şarkikaraağaç'ta Cumhur İttifakı'nda çatlak !

Şarkikaraağaç Belediye Meclisi Eylül ayı olağan meclis toplantısı 03.09 2019 tarihinde belediye başkanlığı odasında Şarkikaraağaç belediye meclis başkanı sayın İsa Çarkacı nın başkanlığında toplanmıştır.
Gündemin birinci maddesi olan açılış meclis başkanı İsa çarkacï tarafından yapılmıştır.ve gündemin diğer maddelerine geçilmiştir.
Gündemin ikinci maddesi olan imar tadilatı ile ilgili verilen 2 adet dilekçe imar komisyonuna sevk edilmistir.
Bir önceki toplantıda imar komisyonuna sevk edilen Durmuş Ali Togay ve varislerinin vermiş olduğu 118 Ada 88 parselde imar yolları nedeniyle zayiatın çok olduğu yollar üzerinde düzenleme yapılması talep edilmiş.Yapılan inceleme sonucunda imar komisyonu tarafından Uygun görülmediği rapor edilmiş meclis üyelerinin rapor üzerinde yapmış olduğu değerlendirme sonucu imar komisyonunun vermiş olduğu rapor doğrultusunda mevcut haliyle kalmasına oybirliği ile karar verilmiştir..
Rukiye Serpil Togay ve varisleri olarak 116 Ada 21 parselin imar planında ayrık nizam 3 kat yapılaşma olarak görüldüğü emsal düzenlemesine gidilerek 5 kat çıkarılması talebi imar komisyonu tarafından yapılan incelemeler sonucunda imar planına uygun yeşil alan park ve terkleri yapılarak 4 kata çıkarılması uygun görülmüştür. Meclis üyeleri imar komisyonunun vermiş olduğu raporu uygun görerek oybirliğiyle imar değişikliğine karar vermiştir.
Gündemin 3. Maddesi olan eski hükümet konağı'nın belediye ek hizmet binası olarak kullanımı için tahsis edilmesi konusuna geçilmiş .
Meclis başkanı sayın isa çarkacı tarafından yapılan açıklamalar sonucu belediye meclis üyeleri tarafından ek hizmet binası olarak kullanımı Tahsisinde bir sakınca olmadığı meclis üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edilmiştir.
Gündemde başka bir madde olmadığı için meclis oturumu meclis başkanı tarafından kapanışa geçilmiş tır.
Meclis başkanın başka söz almak isteyen olup olmadığı sormuş.
MHP meclis gurup sözcüsü söz alarak bundan önceki meclis toplantılarında yazılı meclis önergesi ve soru önergeleri verdiklerini fakat belediye başkanı sayın İsa Çarkacı tarafından vermiş olduğumuz yazılı önergelerden dolayı rahatsız olduklarını sözlü sohbet şeklinde olmasını istediklerini beyan etmesi üzerine bu seferki görüş ve düşüncelerini sözlü olarak dile getireceklerini.
Sayın belediye başkanı İsa Çarkacı yı yazılı önerge vererek strese sokmak istemediklerini ifade ederek MHP meclis üyeleri olarak ilçe halkının bizden seçim zamanı verilmiş olan sözlerin takipçisi olmamızı istediklerini bu yüzden MHP meclis üyeleri olarak sözlü ifadelerinde meclis toplantılarında kayda geçmesini istediklerini ifade etmiştir.
Meclis başkanı İsa çarkacı belediye meclis toplantı kanununa göre tutanakları geçmesinin söz konusu olmadığını söylemiş.
MHP gurup sözcüsü tekrar söz alarak MHP meclis üyeleri olarak yazılı önergelerimizden strese girdiğinizi rahatsız olduğunuzu sözlü önergelerimizi kayda gecemeyeceginizi o zaman meclis'in görevinin sadece gündem maddelerini görüşüp evet veya hayır demek mi olduğunu sorması üzerine
Belediye başkanı sayın İsa Çarkacı evet ben icra makamı yım. Benim gündeme getirdiğim maddeleri meclis üyesi olarak ilçemize faydalı veya faydasız olarak görmenize göre evet ya da hayır dersiniz uygulamak veya uygulamamak bana aittir.demesi uzerine
MHP meclis üyesi bir arkadaşımız söz alarak yol, kaldırım, sokak hayvanları gibi problemleri tekrar dile getirmiş meclis başkanı İsa carkacı dile getirilen sorunlarla ilgili icra makamının kendisi olduğunu meclis üyelerinin sadece problemleri dile getirebilecek lerini her türlü sorumluluğun kendisine ait olduğunu ifade etmiştir.
MHP'li meclis üyesi bir arkadaşımız söz alarak sayın başkan bizim vermiş olduğumuz önergeler gurup sözcüsü arkadaşımız vermiş gibi kabul ederek mübarek Kadir gecesi günü belediyeden temizlik ve yemek dağıtımı için eleman vermemeyı arkadaşımızın yeğenin işyerini kapatmayı bu önergelere bağlamanızı. Ayrıca Helva Bayramı şenlikleri ile ilgili yapılan müzakere de ilçede Helva imalatı yapan bir esnafımıza kızdığınız için helva Bayramı şenlikleri yapmadığınızı söylediniz.bu mantıkla bir belediye başkanlığı anlayışının olamayacağı beyan etti.
MHP meclis gurup baskanı arkadaşımız da söz alarak sayın başkan ilçe Halkı sizi ve bizleri ilçeye hizmet etmemiz için seçtiler fakat gelinen noktada görülmektedir ki verilmiş olan sözlerle ilgili hiçbir çalışma yapılmamakta.
Vermiş olduğumuz önergeler den dolayı kin bağlanmakta şahsımız üzerinden ilçe halkı cezalandırılmakta eğer hizmet yapamayacaksanız o koltuğu boşuna zapt etmenin bir anlamı olmadığını biz dahil eğer hizmet edemiyorsak hizmet edecek bir arkadaşa bırakmamız gerektiğini ifade etti.
Belediye başkanı İsa Çarkacï kendisinin hizmet imkânlarının bu olduğu imkanlara ölçüsünde hizmet ettiklerini söyledi.
MHP meclis gurup sözcüsü tekrar söz alarak belediye başkanının gerekli çalışmaları yapmadığı ilçe halkının haklı talepleri olduğu 5 aylık bir dönemde belediye olarak sadece rutin belediye işleri hariç oda tam olarak yapılmadığı bir tek proje üretilemediği ve 5 yıl heba etmeye boşa geçirmeye haklarının olmadığı proje üretilmesi gerektiğini ve ayrıca vermiş olduğumuz önergeler den dolayı bizlere kızmamaları gerektiği,kin bağlamamaları gerektiği ifade edilmiş.
Belediye başkanı İsa çarkacı da onu ben bilirim gibi bir ifade kullanmıştır.
Başka söz alan olmayınca meclis toplantısı meclis başkanı tarafından kapatılmıştır.
MHP meclis grubu olarak bu bilgilendirmeyi daha önceki bir meclis toplantısında almış olduğumuz sözlü kararla Şarkikaraağaç belediyesi resmi sitesinden yapılmasına karar verilmesine rağmen Şarkikaraağaç belediyesi resmi internet sitesinden meclis tutanakları ve görüşmeleri konusunda bir bilgilendirme yapılmaması nedeniyle bilgilendirme amaçlı resmi MHP meclis grubu sayfasından yapılmaktadır saygılarımızla

MHP belediye meclis gurubu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şarkikaraağaç'ta, Cumhur, İttifakı'nda, çatlak, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı