Haber Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 22:31
 
Şarkikaraağaç'ı Don Vurdu
Geçtiğimiz ay meydana gelen don olayıyla bölgemizdeki Ceviz ağaçlarının gördüğü büyük zararın ardından, 22 Mayıs’ı 23 Mayıs’a bağlayan gece yaşanan soğuk, bir kısım meyve ağaçlarıyla ve sebzelerde büyük oranda kayıp yaşanmasına neden oldu.
Gündem Haberi
Şarkikaraağaç'ı Don Vurdu

Yaklaşık iki haftadır süren sıcak hava ve ara ara küçük yağışlarla olumlu giden tarımsal üretim ortamı, dün gece yaşanan soğuk havayla üreticilere büyük zarar verdi.

Özellikle sebze üreticilerinin diktiği onbinlerce fidanın don nedeniyle zarar gördüğü belirtilirken, gerçek hasar rakamının birkaç gün içinde netleşeceği kaydedildi. Birçok köyümüzdeki ceviz, üzüm, merhaba sebze ve meyve ağaçları zarar gördüğü ifade ediliyor.

Meteoroloji verilerine göre, don olayı ile büyük kaybın yaşandığı dün geceden daha soğuk geceyi bugün gece (24 Mayıs gecesi) yaşamamız bekleniyor. Meteoroloji tahminlerine göre, ilçemiz Şarkikaraağaç bugün 1 dereceye düşen bir soğukla karşı karşıya kalacak. Bu durum, zirai alanlarda daha düşük bir sıcaklıkla yeniden don tehlikesinin yaşanması anlamına geliyor. Ertesi iki gece de 3 ve 4 derecelik soğuk hava Şarkikaraağaç için tahmin edilen diğer veriler arasında yer alıyor.

Yaşanan sağlık sorunlarının ve ekonomik sıkıntının üzerine bu olayla üreticinin işi bu sene bir hayli zorlaşacağa benziyor. Tüm üreticilerimize geçmiş olsun diyor, yetkililerin hasar tespiti ve çiftçilerimizin desteklenebilmesi bakımından yapılabilecekler üzerine çalışmalarını diliyoruz.

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Şarkikaraağaç'ı, Don, Vurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı