Haber Detayı
13 Ağustos 2013 - Salı 00:01
 
Şarkikaraağaç’ta geçim kaynaklarından en önemlisi tarım ve hayvancılık. Bu konuda ilçede hayvancılık
İlçemizde Çarşamba günleri kurulan halk pazarında satışları Hastane caddesi (Dershane önünde) yapılmaktadır. Tüm halkımıza duyurulur.
Tarım Haberi
Şarkikaraağaç’ta geçim kaynaklarından en önemlisi tarım ve hayvancılık. Bu konuda ilçede hayvancılık

Şarkikaraağaç’ta geçim kaynaklarından en önemlisi tarım ve hayvancılık. Bu konuda ilçede hayvancılık biraz daha ağırlıklı olarak ön plana çıksa da, tarım ürünleri konusunda önemli atılımlar yapılıyor. Meyvecilik konusunda pazar durumuna göre yeni bahçeler tesis edilirken, İlçede bazen de öyle başarılı tarımsal üretim örnekleri çıkıyor ki bunları sıradan bir olay gibi geçiştirmek mümkün değil…

            Bu başarılı üretim örneğinin bir tanesi de Şarkikaraağaç ilçe merkezinde tarlada üretim yaparak başarı sağlayan, Rafet IŞIK isimli çiftçi…                 

  Kendisi tarlasında maçlama ve damla sulama tekniğiyle karpuz yetiştirerek başarı sağlamış… İlçede karpuz yetiştiğinin bilindiği ancak, bu kalitede ve pazarlamaya yönelik tarla üretiminin nadir olduğunu bildiren yetkililer, bu nedenle Rafet IŞIK’ın tarlasında yetiştirdiği karpuzların örnek bir uygulama olarak dikkat çektiğini bu üretimin İlçe genelinde yaygınlaşmasıyla ilçe için farklı bir tarımsal üretim ve gelir kaynağı oluşturacağı gözüyle bakıldığını bildirdiler.

            Şarkikaraağaç’lı çiftçi Rafet IŞIK Şarkikaraağaç Ekspres Gazetesi muhabirine tarlasını gezdirirken, her gün tarlasına uğradığını ve devamlı çalıştığını ifade ederek teknik olarak yapılması gerekenlerle ilgili olarak ise; bu konuda Ziraat Mühendisi Sağlam Tarım ürünlerinin sahibi Mehmet Sağlam’dan da devamlı bilgi aldığını ve bunu uyguladığını bunun sonucunda da başarıya ulaştığını söyledi. Tarlasında karpuzun yanı sıra kavun, domates, biber ve patlıcan da yetiştiren IŞIK, ürünlerin çok beğenildiğini, müşterilerinin tarlaya kadar geldiğini ve ürünlerini artık pazara götürmekten daha çok tarlada pazarladığını ifade etti… Herhangi bir kahvehane alışkanlığı olmadığını, zamanının büyük bir kısmını tarlasında geçirdiğini ifade eden örnek çiftçi Rafet IŞIK, karpuz ve diğer sebzelerin kaliteli şekilde pazara yönelik yetişebildiğini, toprağımızın bereketli olduğunun bilinmesi gerektiğini tek sıkıntının çalışma eksikliği olduğunu belirtti.

  İlçemizde Çarşamba günleri kurulan halk pazarında satışları Hastane caddesi (Dershane önünde) yapılmaktadır. Tüm halkımıza duyurulur. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , İlçemizde, Çarşamba, günleri, kurulan, halk, pazarında, satışları, Hastane,
Yorumlar
Haber Yazılımı