Haber Detayı
24 Nisan 2014 - Perşembe 09:31
 
Pazar Yerlerine Yeni Ayar
Her seçim dönemi olduğu gibi bu seçim döneminde de Belediye Başkanlarının ilk icraatları Pazarcılardı. Pazarcıların yerlerinde değişikliğe gidildi. Şarkikaraağaç Belediye Başkanlığından Yapılan Açıklamayı Yayınlıyoruz. Metrekaresi 3 TL Oldu.
Gündem Haberi
Pazar Yerlerine Yeni Ayar

Pazar yeri adil ve eşit şekilde yapılandırıldı.

Şarkikaraağaç Belediye Başkanlığı Pazar yeri düzenleme projesiyle ilgili açıklaması

Şarkikaraağaç Çarşamba Pazarı,büyüklüğü ve hareketliliğiyle ünlenmiş bölgedeki pazarlarından biridir.İlçe Pazarı Halkımızın ve Esnafımızın rahat etmesi için düzenleme getirilmiştir.Şarkikaraağaç Belediye Başkanı İsa Çarkacı talimatlarıyla Zabıta Müdürlüğü tarafından uygulaması gerçekleştirilen”İlçe Pazarı düzenleme Projesi” ile birçok konuda mağduriyet ve şikayetler giderilmekte,vatandaşlarımızdan olumlu tepkiler alınmaktadır.

Pazar yeri düzenleme projesine göre,ilçe pazarında tüm tezgahların mevcut yerleri belirlenmiş,satılan malın cinsine göre gruplandırılıp (gıda,tekstil, hırdavat) aynı cins satılan ürünler aynı mevkilerde numaralandırılarak konumlanmıştır. Tüm Pazar esnafının yerleri ölçülerek metre başı birim fiyat belirlenmiş işgal edilen alanı hesaplayarak adil ve eşit ücretlendirme yapılmıştır.Meydan denilebilecek geniş alan bırakılmış ve bu suretle tezgah alanları nizam ve intizamın sağlanması maksadıyla çizilmiştir.
Bu uygulamanın faydaların şöyle sıralayabiliriz;

-Şarkikaraağaç pazarının yoğun olmasına mukabil,vatandaşlarımızın daha rahat ve nizamlı bir ortamda alışveriş yapabilmelerine imkan sağlamak.

-Metre hesabı birim fiyat belirlenirken işgal edilen alanı hesaplayarak adil ve eşit ücretlendirme yapılmıştır.

-Pazarcı esnafının tezgah hududunu bilmesi ve Pazar esnafları arasında çıkabilecek herhangi bir uyuşmazlığın önüne geçmek.

-Vatandaşlarımızın kendi evlerine ve işyerlerine geçişini sağlamak.

-Pazar sıkışıklığından dolayı hırsızlığın,ve bazı uygunsuz davranışlarda bulunmasının önüne geçmek.

-Pazar yeri ölçüm neticesinde daha önce tahsil edilmeyen Pazar yeri ücretleri kayıt sistemiyle birlikte belediye gelirleri artmıştır.

-Pazar yerinde israf edilen alanlardan tasarruf edilerek bazı esnafımızın adaletsiz şekilde verdiği fazla ücret engellenmiştir.

-Tasarruf edilen alan sayesinde daha fazla esnafımız pazardan faydalanacak ve ticaretin canlanması sağlanacaktır.

Şarkikaraağaç Belediye Başkanlığı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Her, seçim, dönemi, olduğu, gibi, seçim, döneminde, de, Belediye, Başkanlarının,
Yorumlar
Haber Yazılımı