İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
12 Ağustos 2013 - Pazartesi 21:28
 
HİZMETLERİMİZ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR...
Garkın Köprüsünden başlayıp, Cumhuriyet Köprüsüne kadar uzanan 6 km’lik dere yatağı ıslah edildi.
Kasabalar Haberi
HİZMETLERİMİZ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR...

Garkın Köprüsünden başlayıp, Cumhuriyet Köprüsüne kadar uzanan 6 km’lik dere yatağı ıslah edildi.

Uzun yıllardan beri kasaba sakinleri tarafından akıtılan lağım suları, atılan çöplerden dolayı etrafa pis kokular saçan dere, Çarıksaraylar Belediyesi’nin yaptığı yol, su ve kanalizasyon çalışmalarına dere ıslah projesini de katınca vatandaşların yüzü güldü.

Çarıksaraylar Kasabasında yıllardan beri el vurulmayan Deli Çay Belediye’nin hazırladığı proje ile islah çalışması tamamlandı. Çarıksaraylar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen projenin temizleme, düzeltme ve zemin çalışmaları DSİ ve Çarıksaraylar Belediyesi işbirliği ile yürütüldü.

  Garkın Köprüsünden başlayıp, Cumhuriyet Köprüsünde son bulan dere ıslah çalışmasında önce derenin içerisinde bulunan pislikleri temizledi.

Çarıksaraylar Belediye Başkanı Özcan Turhan, dere kenarında bulunan vatandaşların bundan sonra kokudan rahatsız olmayacağını ve evlerinin kapı ve pencerelerini rahatlıkla açabileceklerini söyledi.

Özcan Turhan; “Garkın Köprüsünden başlayıp, Cumhuriyet Köprüsü’ne kadar uzanan Deli Çay’a ulaşan dere yatağında temizleme ve iyate duvarlarının yapımına devam ediliyor. Bu bölgede kanalizasyon şebekesi yoktu. Mahalle sakinleri yıllarca kanalizasyon bağlantılarını dereye bağlamışlardı. Buda hem etrafa pis koku veriyordu. Hem de insan sağlığını olumsuz etkiliyordu. Bu nedenle tuvaletler dahil bütün atıklar bu dereye dökülüyordu. Burası çıkmaz sokaktı. Buraya yaklaşık 6 km dere ıslah çalışması yaptık” dedi.

 

BU DEREDE ESKİSİ GİBİ ÇİRKİN GÖRÜNTÜ OLMAYACAK

Çarıksaraylar Belediye Başkanı Özcan Turhan, kasabamızdan geçen deli çay’ın içerisine atılan çöplerle dolduğunu ve çirkin bir görünüme büründüğünü belirten Turhan; “Biz önce insan sağlığı dedik. Ve bu derenin temizlenmesi için, islah edilmesi için proje hazırladık. Proje doğrultusunda önce dere kenarında bulunan ve çıkmaz sokak olan mahallemize kanalizasyon şebekesi döşedik. Ardından derenin içerisine iş makinalarını soktuk. Önce derenin içerisi temizlendi. Taşlarla zemin sertleştirildi. Beton atılarak dere ıslah edildi. Bundan sonra burada koku olmayacak” diye konuştu.

 

10 YILDIR BU SORUN VARDI BURADA

Belediye Başkanı Özcan Turhan, yaklaşık 10 yıllık sorunu ıslah projesiyle çözdüklerini belirtti.

Turhan; “Garkın Köprüsü’nden başlayan Cumhuriyet köprüsünde son bulan deli çay sorunu yaklaşık 10 yıldır devam ediyordu. Hiç kimse buraya girmedi. Burada yaşayan vatandaşlarımızın sesini kimse duymadı. Biz öncelikle burada yaşayan vatandaşlarımızın çığlıklarını duyduk. Onu yüreğimizde hissettik. Ve bu deli çay ıslah projesini hayata geçirdik. Dile kolay 10 yıldır buradaki vatandaşlarımız bu sorunu yaşıyorlardı. Çevreye yayılan pis kokunun yarattığı sorunu 10 yıl yaşadılar. Dere temizlendi pırıl pırıl oldu. Burada yaşayan vatandaşlarımız derenin eski durumuna gelmesini önlemeli. Ve yapılan bu hizmete sahip çıkmalı. Biz vatandaşlarımıza hizmet için çalışıyoruz. Çünkü onlar her şeyin en iyisini hak ediyor” şeklinde konuştu.

 

Deli çay’ın ıslah çalışmalarında önce dereye büyük taşlar dökülerek düzeltildi. Üzerine malzeme serildi. Son olarak üzerine beton dökülen dere yatağı pisliklilerden temizlendi.

 

Çarıksaraylar Belediye Başkanı Özcan Turhan;  Belediyemiz tarafından halkımızın rahatı ve huzuru için yapımına başlanılan hizmetlerimiz aralıksız devam ediyor.

Dere Islah çalışmasında proje kapsamına alınmasında ve yapımında büyük emeği geçen Ak Parti Isparta Milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç’e teşekkür ederiz.

Yapım çalışmalarına daha önce başlanılan kanalizasyon işi ve kanalizasyon çalışması sırasında hasar gören kaldırım ve yolların tekrar düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Kanalizasyon tesisi, hasar gören kaldırımlar ve yol düzenlemelerinin en kısa sürede tamamlanması ve halkımızın hizmetine sunulması planlanmaktadır”dedi.

 

Haber-Foto: Fatih DEMİRTAŞ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Garkın, Köprüsünden, başlayıp, Cumhuriyet, Köprüsüne, kadar, uzanan, 6, km’lik,
Yorumlar
Haber Yazılımı