Haber Detayı
12 Ağustos 2013 - Pazartesi 23:45
 
ÇARIKSARAYLAR'A BU DÖNEM HİZMET YAĞDI
İşte o hizmetler.
Kasabalar Haberi
ÇARIKSARAYLAR'A BU DÖNEM HİZMET YAĞDI

 Isparta'nın en büyük beldesi Büyük Kabaca, onu Şarkikaraağaç'ın Çarıksaraylar Kasabası izliyor. 3500 nüfusla birçok ilçe nüfusunu geçen Çarıksaraylar'da 2 dönemde hizmet seferberliği yaşanıyor. AK Partili Özcan Turhan'ın 2 dönemdir belediye başkanlığı yaptığı kasabada son 2 yıldar önemli çalışmalara imza atılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 2 milyon TL'lik hibe altyapı desteği alan Çarıksaraylar Belediyesi, bu kaynakla kanalizasyon sistemini yeniledi. Açıktan akan kanalizasyon ortadan kaldırıldı, kasabayı 2'ye bölen dere ıslah edilerek hizmete sunuldu.

 

            Çarıksaraylar Belediye Başkanı Özcan Turhan, Bakanlıktan sağlanan 2 milyon TL'lik hibe destekle yeni kanalizasyon sistemi yapıldığını anlattı. Eski sistemi de yağmur suyu deşarjı için kullanılmaya başladıklarını belirten Turhan, "kasabamızda kanalizasyon bazı noktalarda açıktan akıyordu. Dereye akan kanalizasyon kötü görüntü oluşturuyordu. Yeni kanalizasyon sistemini yaptık, açıktan akma olayını durdurduk. Bazı kesimlerdeki kanalizasyon için de doğal arıtma sistemi kurduk. Atıklar arıtıldıktan sonra gönderiliyor. Dere ıslahı kapsamında derenin yanından 12 kilometre uzunluğunda gidiş-geliş yolu açtık. İnsanlar tarlasına yürüyerek gitmek zorunda kalıyordu. Bu dere kasabamızı 2'ye bölüyor. 60 yılda bu dere üzerine insanların geçmesi için 4 köprü yapılmış. Biz 1 yılda 6 köprü yaptık" dedi.

 

            Çarıksaraylar'ın hızla göç verdiğini de belirten Başkan Turhan, genç nesilin tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemediğini kaydetti. Kasabaya belediyenin de destekleriyle anaokulu kazandırdıklarını anlatan Truhan, Şehit Kenen Çaylı ismi verilen anaokulunun bu yıl eğitim-öğretime başlayacağını bildirdi. Kasabanın içme suyu şebekesinin de yenilendiğini kaydeden Turhan, Pınarbaşı mevkiinden saniyede 8.5 litre suyu cazibeli olarak getirerek kasabanın su sorununu kökten çözümlendiklerini belirtti.

 

            Çarıksaraylar Belediye Başkanı Turhan, İller Bankası'ndan sağlanacak desktekler kasabadaki pazaryerinin üzerinin uzay çatı ile kapatılacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşte, hizmetler
Yorumlar
Haber Yazılımı