Haber Detayı
13 Ağustos 2013 - Salı 00:39
 
Bu Haber Çok Konuşulacak...
Şarkikaraağaç'ta tüm zorluklara önemli hizmetler yapılıyormuş...
Belediye Haberi
Bu Haber Çok Konuşulacak...

 Şarkikaraağaç Belediye Başkanı Şafak Ufacık, ilçede yapılan çalışmaları Akdeniz muhabirine anlattı. Mevlüt Özdemir'in görevden alınması ve iadesi ile geçen 2 yıllık sürede Şarkikaraağaç'ın büyük kayıplara uğradığını belirten Ufacık, "Şarkikaraağaç'ta 2 yıl sıkıntılı bir dönem geçirildi. Bizden önceki başkanın görevden alınması, iadesi sonra yeniden görevden alınması derken vakit geçti. Şarkikaraağaç'ın 10 yılını götürdü. Kayıp dönem oldu. Ama yıkılmadık, mücadelemizi verdik. 2 yıllık dönemi ilçe adına kayıp olarak değerlendiriyoruz. Son 2 yıldır çalışmalırımız son sürat devam ettiriyoruz" dedi.

YENİ KANALİZASYON HATTI

         Altyapı ve kanalizasyona önemli yatırımlar yapıldığını anlatan Ufacık, şöyle konuştu:

         "Altyapı ve kanalizasyon çalışması yaptık. 1986'da 110 kilometrelik asfalt yapılmıştır. O dönemki Başkanımız Mevlüt Özdemir bu kanalizasyon sistemini kurmuştu. O dönem yapılan kanalizasyon bugünlere kadar geldi. Ama artık ömrü bitti, sistem iflas eti.

İÇME SUYU CAZİBELİ OLMALI

         Yeni bir proje hazırladık 127 kilometrelik kanalizasyon hattı. Eski kanalizasyon hattını da yağmur suyu sistemine çevirdik. İller Bankası'ndan yüzde 50 hibe aldık. Geri kalan kısmı için de borçlandık. İlçemizin elektrik kabloları yer altına alınıyor. Bu çalışmayı da TEDAŞ yapıyor. Tüm bu altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra üst yapıyı da yapıp, modern bir görünüme kavuşacağız.

         İçme suyu projemizi hazırladık. İller Bankası'na sunduk. Cazibeli akan bir içme suyuna kavuşacağız. Köprüköy kaynaklarını içme suyu şebekesine kazandımak istiyoruz. DSİ'den ölçümleri istedik ama kasım ayında verileceği söyleniyor. Bu bizim için vakit kaybı. Bugüne kadar yapılan debi ölçümlerini istedik ama cevap verilmedi. Suyu cazibeli olarak almak zorundayız. Aylık 60 bin TL elektrik maliyetimiz oluyor. Projenin maliyeti 3 milyon TL. İller Bankası desteğiyle inşallah yapacağız.

100 BİN NÜFUSA GÖRE

HAZIRLANAN HİZMET ALANI

         Şarkikaraağaç Isparta'nın hiçbir ilçesine benzemez. 240 km. sokak ve cadde var. 1990 yılında il olma umuduyla 100 bin nüfusa göre imar planı hazırlanmıyor. İl olmayınca da büyük bir hizmet alanı ortaya çıkmış. Adrese dayalı nüfus sisteminden sonra nüfus azaldı. İller Bankası payı azaldı. 10 bin nüfusa göre  İller Bankası payı alıyorsunuz 100 bin nüfuslu imar bölgesine hizmet götürüyorsunuz. Zor bir durum. Dağınık bir nüfusumuz ve yerleşimimiz var. İl olma sevdamızın acısını yaşıyoruz. Yapılsa başarılıydı, doğru bir girşimdi. Ama il yapılamamış. Devlet ve piyasaya 20 milyon TL borcumuz var. İller Bankası kesintimiz yüzde 65. 96 personel için ortalama giderimiz 60-65 bin TL. Burayı ağlama makamı olarak görmüyoruz. Fazlasıyla çalışarak mücadele vereceğiz. Kaldırımları, yolları yeniliyoruz. 8 ayrı park yaptık. Yıl sonu itibariyle altyapı ve üst yapı çalışmalarımız bitecek. İlçeye kamu ve özel sektörden 45 milyon TL'lik yatırmı kazanrdırdık. Bunlar hep bizim ikili ilişkilerimiz ve sayın milletvekilimizin destekleriyle oldu.

 

Kızıldağ, 2. derece

SİT alanı olmalı

         Şarkikaraağaç Belediye Başkanı Şafak Ufacık, Kızıldağ'ın 1.derece SİT bölgesinden 2.dereceye alınması için çalışma yapıldığını söyledi. Belediye olarak Kızıldağ'dan çekildiklerini kaydeden Ufacık, şöyle konuştu:

         "Kızıldağ Milli Parkı'nın tahliyesi istendi. Belediye olarak tahliye ettik. Milli Parklar Bölge Müdürlüğü işletmesini yapıyor. Ancak Belediye olarak çöp toplama gibi işlerini biz yerine getiriyoruz. Belediye'nin tahliyesinden sonra işleyen bir sistem ortadan kalktı. Bu da turizm açısından zarar. 5 bungola ev var, onlar açık. 20 prefabrik yaptık ama onlar şu an hizmet vermiyor. Tesis kapalı durumda. Milli Parklar, Kızıldağ'ın 1.dereceden 2. derece SİT kapsamına alınması için çalışıyor. Bu durumda yeni bir proje uygulanacak. 60 tane bungola ev yapılması öngörülüyor. Şahsi düşüncem bu proje yapıldıktan sonra Belediyeye tahsis edilmesi. 2 yıl içinde Kızıldağ için ciddi tanıtımlar yaptık. İlçemiz tanınmaya başladı. Özel sektör bir otel yaptı, 25 yataklı. Eski Belediye otelini BAKA projesiyle tadilatan geçirip, hizmete açacağız. İlçmezideki türbeleri tadilattan geçiryoruz. 4 türbe onarılacak. Çevre Yolu'nda 6 kilometrelik yolda peyzaj düzenlemesi yapılıyor."

 

 Kara noktaya neşter

         Yalvaç ayrımı ile Şarkikaraağaç arasındaki yolda çalışma yapılıyor. Karayolları Bölge Müdürlüğü, 12 kilometrelik mesafede 3 kilometre kısaltma yapılacak, virajlar kaldırılacak. Çalışma bu yaz sonu bitirilecek.

Kaynak: Haber32

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şarkikaraağaçta, tüm, zorluklara, önemli, hizmetler, yapılıyormuş
Yorumlar
Haber Yazılımı