Haber Detayı
12 Ağustos 2013 - Pazartesi 21:48
 
BAŞKAN DEMİREL; ÇİFTÇİLERİMİZ MAĞDUR
Beyşehir Gölü'nde su seviyesi giderek yükselirken, su miktarı rekor düzeye ulaştı. Yaşanan tablo nedeniyle kıyı
Tarım Haberi
BAŞKAN DEMİREL; ÇİFTÇİLERİMİZ MAĞDUR

 Beyşehir Gölü'nde su seviyesi giderek yükselirken, su miktarı rekor düzeye ulaştı. Yaşanan tablo nedeniyle kıyı kesimlerdeki ekili tarım alanları da sular altında kaldı.

Geçtiğimiz yıllarda yaşadığı kuraklık sorunu kamuoyunun gündeminden düşmeyen Türkiye'nin en büyük tatlı sulak alanı olan Beyşehir Gölü'nde bu yıl tam tersi bir durum yaşanıyor. Gembos bölgesinden gelen takviye sular ile tespit edilen yeni sulama kotunun uygulamaya geçmesinin ardından göldeki su seviyesi rekor düzeye ulaştı.

Göl sularının yükselmesinden göle kıyısı olan yerleşim birimlerinde bulunan tarım alanları da olumsuz etkilendi. Sahil kesimdeki birçok ekili ve ekilmeye hazırlanacak tarım alanı ve bununla birlikte kıyıdaki meyve bahçeleri de sular altında kaldı.

Şarkikaraağaç Ziraat Odası Başkanı güzel Demirel, bu yıl Beyşehir Gölü sularının şiştiğini belirterek, "Konya'nınBeyşehir ve Hüyük, Isparta'nın Şarkikarağaç ve Yenişarbademli ilçelerinin Beyşehir Gölü'ne kıyısı olan yerleşim birimindeki buğday ve arpa gibi hububat ekili alanlar sular altında kaldı.  Çok geniş bir alan var. Ayrıca, pancar ekilecek arazilerimiz de sular altında kaldığı için ekim yapılabilmesi mümkün değil. Kıyı şeridinde ayrıca meyve bahçelerinden de sular altında kalan alanlar var. Sıkıntı had safhada ekili alanlarımıza bir hayli zarar vermekte.

2013 yılı çiftçilerimiz için zor bir dönem olacağını bildiren Şarkikaraağaç Ziraat Odası Başkanı Güzel Demirel hayvan fiyatlarının düşüş yaşaması çiftçilerin maliyetlerini yüksek olması 2013 yılının zor geçeceğini göstermektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Beyşehir, Gölünde, su, seviyesi, giderek, yükselirken, su, miktarı, rekor, düzey
Yorumlar
Haber Yazılımı