Haber Detayı
12 Ağustos 2013 - Pazartesi 23:41
 
BABASININ İZİNDE...
Isparta da yayın yapam Akdeniz Gazetesinin Haberi Süreyya Sadi Bilgiç'in Babasının Yolundan Yürüdüğünü Yazdı.
Siyaset Haberi
BABASININ İZİNDE...

 AKDENİZ ÖZEL HABER

Türk siyasetine damgasını vuran Dr. Sadettin Bilgiç, Şarkikaraağaç için önemli bir hizmet çınarı. Siyasette bulunduğu yıllarda ve sonrasında doğum yeri Şarkikaraağaç'a önemli hizmetleri olan Dr. Bilgiç'in adı sağlık alanında daha çok anılıyor. Şarkikaraağaç'ı 1953 yılında ilk devlet hastanesi ile tanıştıran merhum Sadettin Bilgiç, ilçe, kasaba ve köylerine 60 yıl sağlık hizmeti verilmesine vesile oldu. 2 dönemdir Isparta Milletvekili olarak görev yapan Süreyya Sadi Bilgiç de babasının izinden giderek sağlık alanında önemli bir hizmete imzasını attı.

 

            Edinilen bilgilere göre, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in girişimleri ile Şarkikaraağaç'taki 60 yıllık devlet hastanesinin zamanın hizmet kriterlerine uymaması nedeniyle yıkılmasına ve yenisinin yapılması kararlaştırıldı. Sağlık Bakanlığı, 1953 yılından bu yana faaliyet gösteren hastaneyi yıkarak, bahçesi içerisinde yeni bir hastane yapılması için TOKİ ile protokol imzaladı. TOKİ aracılığıyla Aralık-2009'da başlayan yeni hastane inşaatı 6 ay önce tamamlandı. 2500 m2'lik inşaat alanı üzerine 7500 m2 kapalı alandan oluşan yeni devlet hastanesi 40 yatak kapasiteli olarak hizmete sokuldu. Her odası 5 yıldızlı otel odası niteliğindeki hastanede 2 adet ameliyathane bulunuyor. Hastanede 3 kişilik yoğun bakım servisi de yapıldı ancak kullanılması için Salğık Bakanlığı'nın onayı gerekiyor. Şarkikaraağaç Devlet Hastanesi'nin her odasında nitelikli yatak, tuvalet ve bonya bulunuyor. Ayrıca oda iklimlendirmesi için son teknolojik merkezi klima sistemi bulunuyor.

 

            Şarkikaraağaç Dr. Sadettin Bilgiç Devlet Hastanesi'nde 5 ana branşta sağlık hizmeti veriliyor. Kadın-Doğum, genel cerrahi, çocuk, dahiliye ve diş polikliniklerinde hasta kabulü yapılıyor. Dahiliyede kadro 2 olmasına rağmen 1 doktor görev yapıyor. Kadın-Doğum ve diş polikliniği için merkezden haftanın belli günleri görevlendirme yapılıyor. Anestezi uzmanları da ameliyat günlerinde Şarkiraaağaç Devlet Hastanesi'ne geliyor. İşçiler dahil 130 personelin görev yaptığı Şarkikaraağaç Devlet Hastanesi, 27 bin nüfusa hizmet veriyor. Modern hastanenin yıllık poliklinik sayısı 110 bin, ameliyat sayısı 600, yatan hasta sayısı 1500. Hastanenin ortalama doluluk oranı yüzde 30, zaman zaman doluluk yüzde 70'i buluyor.

 

            Şarkikaraağaç Dr. Sadettin Bilgiç Devlet Hastanesi'nde en büyük eksiklik dahiliye uzmanı. Günlük 80 hastanın başvurduğu dahiliye kliniğinde 1 doktor görev yapıyor. Hastalar 1 doktorun daha atanmasını istiyor. Şarkikaraağaç Devlet Hastanesi için en büyük eksikliklerden birisi de Göğüs Hastalıkları Uzmanı. Kızıldağ'ın varlığı nedeniyle Türkiye genelinde Koah hastalarını çeken Şarkikaraağaç'ta göğüs hastalıkları uzmanı bulunmuyor. Bu hizmet dahiliye doktoru tarafından veriliyor. Böylesine önemli bir yerde hastanede göğüs hastalıkları polikliniğinin mutlaka bulunması gerektiği belirtiliyor.

 

            Devlet Hastanesi'nde 25 kişilik diyaliz ünitesi de bulunuyor. Diyaliz hastaları için aydı 1 nefrolog hekim Şarkikaraağaç'a geliyor. Hastanenin acil servisi de 24 saat hizmet veriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Isparta, da, yayın, yapam, Akdeniz, Gazetesinin, Haberi, Süreyya, Sadi, Bilgiçin
Yorumlar
dül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı