Haber Detayı
07 Mayıs 2018 - Pazartesi 12:42
 
AK Parti'de Temayül Tamam Sıra Mülakatlarda
AK Parti'de Temayül Tamam Sıra Mülakatlarda
Siyaset Haberi
AK Parti'de Temayül Tamam Sıra Mülakatlarda

AK Parti'de yüz yüze yapılacak mülakatlarda aday adayları tepeden tırnağa incelenecek. Adaylara, projelerini anlatması için yaklaşık 5 dakikalık süre verilecek.

24 Haziran seçimleri için AKP’de aday belirleme süreci devam ediyor. AKP’de, aday adaylığı başvurusunda bulunan 7 bin 329 kişi için temayül yoklamaları tamamlanırken; bu hafta ikinci aşamaya geçiliyor.

MÜLAKALAT YAPILACAK
Türkiye Gazetesi'nden Damla Peker’in haberine göre; aday adaylığı başvurusunu tamamlayan adaylar arasından aday listesine gireceklerin belirlenmesi için mülakatlar bugün veya yarın başlayacak. Mülakatlar için 3 ayrı komisyon kuruldu. 14 genel başkan yardımcısı başkanlığında kurulan heyet 4 gün boyunca en verimli çalışmalara imza atacak isimleri belirlemek için yoğun olarak çalışacak.

5 DAKİKADA ANLATACAKLAR
Yüz yüze yapılacak mülakatlarda aday adayları incelenecek. Mülakat sürecinde FETÖ ile ilişkili kişi ve kişilerin sızma girişimlerine karşı aday adayları sıkı bir güvenlik soruşturmasından da geçirilecek. Giyiminden konuşmasına kadar adaylar ince elenip sık dokunacak. Aday adaylarının parti vitrinine yakışıp yakışmadığı, parti politikalarını ne kadar benimsediği ve partiye ne gibi katkılar sunabilecekleri değerlendirilecek diğer başlıklar arasında yer alacak. Aday listeleri belirlenirken gençlere ve kadınlara daha fazla yer verilmesine de özellikle dikkat edilecek. Mülakatlarda adayların projelerini de paylaşacağı yaklaşık 5 dakikalık süre verilecek.

LİSTEDE BAKAN DETAYI
Ön elemenin ardından ilgili komisyonlar raporlarını 11 Mayıs’ta bir üst komisyona teslim edecek. 2 gün sürecek ara komisyon çalışmasının ardından belirlenen isimler 15 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki üst komisyona sunulacak. Üst komisyonun değerlendirmesi sonucunda 600 kişilik AK Parti aday listesi netleşecek.
Değerlendirmeler sırasında seçimden sonra bakan olarak düşünülen isimlere listede yer verilemeyecek.

Diğer taraftan Cumhur İttifakı sebebiyle BBP’ye ayrılacak kontenjanların da belirlenmesi bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti'de, Temayül, Tamam, Sıra, Mülakatlarda,
Yorumlar
Haber Yazılımı