Haber Detayı
13 Ağustos 2013 - Salı 00:03
 
“Orman Bakanlığından Kiralık MİLLİ PARK”
Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Burdur VI. Bölge Müdürlüğü
Kızıldağ Haberi
“Orman Bakanlığından Kiralık MİLLİ PARK”

Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Burdur VI. Bölge Müdürlüğü tarafından kiraya verilecek.

dinilen bilgiye göre Kızıldağ Milli Parkı 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesi uyarınca Açık Teklif ile 1+1 yıllığına kiraya verilecek.

 

Kızıldağ Milli Parkı 1 yıllık kirası muhammen bedeli 28 bin TL'den 1+1 yıllığına kiraya verileceği öğrenildi. İddiaya göre ihale tarihi 15 Ağustos 2013 Kızıldağ Milli Parkı T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Burdur VI. Bölge Müdürlüğü İhaleye usulü işletmecilere ihaleyi kazanan muhammen bedel üzeri fiyat veren firmaya kiralanacak.  

 

Orman Kızıldağ’ı İşletmeci olan Şarkikaraağaç Belediyesinden Geri Aldı

Ispartanın Şarkikaraağaç İlçesindeki Kızıldağ Milli Parkı Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Mahkeme kararı ile Şarkikaraağaç Belediyesi'nden geri aldı.

 

Şarkikaraağaç İlçesinin Doğal Güzelliklerinden bir tanesi olan Kızıldağ Milli Parkı 1998 yılında Şarkikaraağaç belediyesine kiralanmıştı. Kiralanan sürenin geçmesi ile Orman Bakanlığına geri devri yapıldı.

O yıllardaki süreci hatırlarsak; Dönemin Belediye Başkanı Mevlüt Özdemir, Süreyya Sadi Bilgiç’e bir mektup yazarak Kızıldağ Milli Parkının Kontrolünün Şarkikaraağaç Belediyesinde kalmasını istemişti. İşte Arşivden çıkan O mektup;

Isparta’nın Şarkikaraağaç İlçesi’nin Belediye Başkanı Mevlüt Özdemir, ilinin AKP Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’e mektup yazarak, 10 yıldır belediyeye kiralanan milli parkın yeniden belediyeye verilmesini istedi. 

Günümüzde ise Şarkikaraağaç’ın en güzel yerlerinden bir tanesi olan Kızıldağ Milli Parkı Orman Bakanlığı tarafından mahkeme kararı ile Şarkikaraağaç Belediyesinden geri alındı. Kızıldağ Milli Parkı 1. Derecede Sit alanı olmasından dolayı Şarkikaraağaç Belediyesi yıllardır hiçbir yatırım yapamadığı için sürekli olarak vatandaşlar tarafından tepki alıyor idi.

Şarkikaraağaç Belediyesi tarafından mahkeme kararı ile Orman Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğüne devredilen Kızıldağ Milli Parkı Orman Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü  tarafından 1 personel ile nöbet tutuluyor.

Önümüzdeki günlerde Kızıldağ Milli Parkında bulunan Şarkikaraağaç Belediyesine ait 20 adet prefabrik evlerin sökümü yapılacak. Orman Bakanlığı bu sökülen evlerin yerlerine uygun görülen yerlere 50 adet ahşap bungalov ev yapılacağı iddia edildi.

Yıllık kirası muhammen bedeli 28 bin TL'den 1+1 yıllığına kiraya çıkacağı, bu süre içerisinde de yap-işlet-devret usulü ile örnek proje yapıp 1. gelen firmaya 49 yıllığına kiraya verileceği öğrenildi. Kira bedelinin ise peşin olarak yatırılacağı açıklandı.

 

KIZILDAĞ MİLLİ PARKI

Şarkikaraağaç sınırları içerisinde 2 ilçe (Şarkîkaraağaç-Yenişarbademli) ve 13 köy yerleşimi (Gölkonak, Gedikli, Sarıkabalı, Belceğiz, Armutlu, Karayaka, Kıyakdede, Yassıbel, Beyköy, Çeltek, Yeniköy, Çaltı, Fakılar) bulunmaktadır.

Milli Park alanının çok büyük olmasından dolayı iki bölüm halinde irdelemek daha doğru olacaktır. Buna göre;

Kızıldağ bölümünde: 1 Adet Kır gazinosu, 1 Adet Müşterek tesis, 5 adet ahşap bungalov, 1 Adet mescit, çadırlı kamp alanı, 3 Adet WC ve 2 Adet Çeşme bulunmaktadır.

  Haber: Fatih DEMİRTAŞ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şarkikaraağaç, Kızıldağ, Milli, Parkı, TC, Orman, Su, İşleri, Bakanlığı, Burdur,
Yorumlar
Haber Yazılımı